Finanční gramotnost

Hotovostní a bezhotovostní možnosti placení

Při nejrůznějších platbách se setkáme se dvěma základními typy placení. Nejstarším typem jsou hotovostní platby, tedy fyzické peníze, ovšem existují i jiné úkony pro hotovostní platby, ale ty až o pár řádků níže. A bezhotovostní jsou pak modernějším způsobem, kdy dochází k přelévání jedniček a nul v počítači. Peníze sami o sobě nejsou fyzického rázu, nelze je schovat doma do matrace, ale mají stejné platební možnosti jako hotovostní peníze. Podívejme se na jednotlivé typy trochu blíže.

Hotovostní peníze:
Z ruky do ruky
Jak již bylo zmíněno. Jedná se o nejstarší způsob plateb, peníze máme fyzicky při sobě a při koupi dochází ke směně zboží za tyto fyzické bankovky a mince.

Poštovní poukázka
Typ A – odesílání hotovosti na běžné platby, jako například, elektřina, nájem, pojištění atd.
Typ B – vybírání hotovosti z účtu, například výběr přeplatku elektřiny
Typ C – proplacení peněz od jiného plátce, ovšem ne banky

Doklady bank
Na pobočkách bank by měly být k dispozici tzv. pokladní složenky pro vklady peněz a výběrní lístky určené k výběru z účtu. Jedná se vlastně o formulář banky, na kterém klient vypíše, kolik si chce uložit, případně vybrat. V současnosti tyto lístky spíše mizí a úložky nebo výběry provede pracovník rovnou na přepážce pouze za pomocí čísla Vašeho účtu, které mu sdělíte.

Šeky
Vžijme se do situace, kdy nám někdo dluží peníze. Dotyčný vypíše šek, který nám předá a s ním pak půjdeme do své banky. Šek předáme a banka tímto papírem dostává příkaz vyplatit nám částku na šeku z účtu člověka, který šek vydal. Dlužníkovi se tedy částka odečte a nám přičte.

Bezhotovostní peníze:
Internetové bankovnictví
V dnešní době asi není nutno příliš představovat. Každý klient má peníze uložené v bance a pro přístup k nim využívá internetovou aplikaci umožňující vlastní správu a obsluhu svých financí. Na konci každého měsíce by klient měl obdržet výpis k účtu, kde je přehled všech operací v daném období. Rizikem je internetové prostředí. Banky sice používají kvalitní šifrovací algoritmy, přesto občas slýcháme o nabourání se do účtů hackery.

Příkaz k platbě
Jednorázový – jedna platba, kterou chceme provést pouze teď, například nákup e-shopu
Hromadný – chceme zaplatit více příjemcům najednou
Trvalý – příkaz, který se periodicky opakuje, stačí jednou nastavit a platby se provádějí automaticky, např. nájem, zálohy elektřiny, stavební spoření atd.

Formy příkazu k platbě
Telebanking – příkazy probíhají pomocí telefonu
GSM banking – příkazy pomocí mobilního telefonu
Internetbanking – příkazy pomocí internetu
Homebanking – počítačový program umožňující spojení s bankou z domu či firmy

Pokračování v článku Bezhotovostní možnosti placení (pokračování)